Dr Phillips Athletics
home sports alumni facilities support forms contact
Top Story
Junior Zoe Alexander (2018)

Women's Basketball summer conditioning
5/1/2018 12:56:00 PM

Preparation for the 2018-19 Women's Basketball season will get underway beginning May 29th! Remember, you must have a cleared physical on file with the athletic trainer BEFORE participating. You can download and print the physical packet here:

http://dpathletics.ocps.net/forms/2018_2019PhysicalPacket.pdf.

Workouts will consist of open gym basketball, conditioning and weight room workouts. If you're interested in trying out for next year's JV or varsity team, this is a great way to get involved and understand the program's expectations. Only students enrolled at or zoned for Dr. Phillips HS can participate.  Contact head coach Anthony Jones at anthony.jones@ocps.net with any questions.

  • Tue May 29: Open Gym 2:30-3:30 pm
  • Wed May 30: Open Gym (incoming freshmen) 3:15-4:30
  • Thu May 31: Open Gym 10:00 am-11:00 am
  • Mon June 4: Weight room conditioning 9:30 am-10:30 am; Open Gym 11:00 am-12:00 pm
  • Tue June 5: Open Gym 11:00 am-1:00 pm
  • Wed June 6: Weight room conditioning 9:30 am-10:30 am; Open Gym 11:00 am-12:00 pm
  • Thu June 7: Open Gym 11:00 am-1:00 pm
  • Mon June 11: Weight room conditioning 9:30 am-10:30 am; Open Gym 11:00 am-12:00 pm
  • Tue June 12: Open Gym 11:00 am-1:00 pm
  • Wed June 13: Weight room conditioning 9:30 am-10:30 am; Open Gym 11:00 am-12:00 pm
  • Thu June 14: Open Gym 11:00 am-1:00 pm
  • Mon June 25: Weight room conditioning 9:30 am-10:30 am; Open Gym 11:00 am-12:00 pm
  • Tue June 26: Open Gym 11:00 am-1:00 pm
  • Wed June 27: Weight room conditioning 9:30 am-10:30 am; Open Gym 11:00 am-12:00 pm
  • Thu June 28: Open Gym 11:00 am-1:00 pm

 

 

Bookmark and Share

 
 
Schedule

11/13/2018: Edgewater
Location: PRE-Home
Time: 7:00PM

 
0-0
Varsity
Date
Opponent
Time
Result
11/13
Edgewater (PRE-Home)
7:00PM
11/15
East Ridge (PRE-Home)
7:00PM
11/24
DP Tournament (Home)
11/27
Apopka (Home)
7:00PM
11/29
Jones (Away)
7:00PM
12/4
Cypress Creek (Away)
7:00PM
12/5
Montverde (Away)
6:30PM
12/7
Winter Springs (Home)
7:30PM
12/10
Wekiva (Home)
7:00PM
12/11
Freedom (Home)
7:00PM
12/13
Oak Ridge (Home)
7:00PM
12/18
Olympia (Away)
12/19
St. Mary (MA) (Home)
12/27
Florida Prospects Trn (TBD)
12/28
Florida Prospects Trn (TBD)
12/29
Florida Prospects Trn (TBD)
1/8
Windermere (Home)
7:00PM
1/9
Lake Nona (Away)
6:30PM
1/11
Rickards (Gainesville)
6:30PM
1/12
The Rock (Gainesville)
1:30PM
1/16
Ocoee (Home)
6:30PM
1/18
Tallahassee Lincoln (Home)
6:00PM
1/22
Edgewater (Away)
7:00PM
1/24
West Orange (Away)
7:00PM
1/28
Timber Creek (Home)
7:00PM
1/29
Lake Mary (Home)
7:00PM
1/31
Evans (Away)
7:00PM
2/6
District (Home)
7:30PM
2/8
District (Home)
7:00PM

Junior Varsity
Date
Opponent
Time
Result
11/27
Apopka (Home)
5:30PM
11/29
Jones (Away)
5:30PM
12/4
Cypress Creek (Away)
5:30PM
12/5
Montverde (Away)
5:00PM
12/7
Winter Springs (Home)
6:00PM
12/10
Wekiva (Home)
5:30PM
12/11
Freedom (Home)
5:30PM
12/13
Oak Ridge (Home)
5:30PM
12/18
Olympia (Away)
1/8
Windermere (Home)
5:30PM
1/9
Lake Nona (Away)
5:00PM
1/16
Ocoee (Home)
5:00PM
1/22
Edgewater (Away)
5:30PM
1/24
West Orange (Away)
5:30PM
1/28
Timber Creek (Home)
5:30PM
1/29
Lake Mary (Home)
5:30PM
1/31
Evans (Away)
5:30PM

 
 
 

FHSAA